2010-09-20

Rynek domów we Wrocławiu

Ceny z początku roku utrzymują się na porównywalnym poziomie, a ewentualne korekty bywają następstwem długiej ekspozycji oferty na rynku i wysokiej podaży ofert, która zwiększa konkurencyjność wśród sprzedawanych domów. Z naszych obserwacji wynika, że spadki cen w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku nie przekraczają 4-5 proc. w zależności od rodzaju budynku. Najmniejsze wahania cen dotyczą domów w zabudowie szeregowej, najwyższe zaś domów wolnostojących o najwyższych powierzchniach przekraczających 250 m kw.  Specyfika rynku domów i dłuższy niż w przypadku ofert z rynku mieszkań proces sprzedaży wyklucza raczej znaczące wahania cenowe w tak krótkim okresie czasu. Nawet brak znaczącego zainteresowania zakupem domu nie jest wystarczającą przesłanką do obniżek cen przez właścicieli.Porównanie najbardziej popularnych powierzchni (150-180 m kw.) w trzech segmentach domów dla Wrocławia i lokalizacji podwrocławskich – najczęstsze przedziały cen ofertowych WrocławLokalizacje podwrocławskieDomy wolnostojące650 tys. zł – 1 mln zł400 tys. zł – 800 tys. złSegmenty550 tys. zł – 850 tys. zł450 tys. zł – 750 tys. złBliźniaki600 tys. zł – 1 mln500 tys. zł – 850 tys. zł

Zainteresowanie rynkiem domów utrzymuje się na umiarkowanym poziomie, jednak oczekiwania cenowe potencjalnych nabywców nie spotykają się z rzeczywiście oferowanymi stawkami przez właścicieli. Okres wiosenno-letni jest zazwyczaj czasem wzmożonych poszukiwań na rynku domów. W tym roku, wyjątkowo bogata oferta, nie spotkała się z równie znaczącą odpowiedzią strony popytowej. U podstaw takiej sytuacji leżą obecne uwarunkowania rynku nieruchomości. Zawierane transakcje w sektorze domów we Wrocławiu i okolicach świadczą o daleko posuniętej ostrożności klientów realizujących zakupy. Niskie pułapy kwotowe realizowanych transakcji, poszukiwanie okazji na obszarach znacznie oddalonych od centrum Wrocławia, oraz brak zainteresowania największymi domami, które wymagają największych nakładów eksploatacyjnych są przesłankami, aby domniemywać, że cały czas istnieje uśpiona grupa klientów, czekających na większe korekty.

W stosunku do ubiegłych lat, preferencje lokalizacyjne mieszkańców Wrocławia i okolic nie uległy zmianie. Klienci poszukujący domów w lokalizacjach podwrocławskich składają zapytania o miejscowości takie jak Tyniec, Smolec, Bielany Wrocławskie oraz okolice tych miejscowości. Tańsze oferty sprzedaży domów można znaleźć też w okolicy Czernicy, Kątów Wrocławskich, czy Długołęki. Lokalizacje te także są akceptowalne przez potencjalnych nabywców, przy założeniu, że cena będzie konkurencyjna w stosunku do bliższych okolic miasta. W samym Wrocławiu największa liczba zapytań i transakcji dotyczy południowych osiedli.

Zakup domu jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym niż kupno mieszkania. Klienci są coraz bardziej świadomi różnego rodzaju uwarunkowań technicznych, architektonicznych i inwestycyjnych nabywanego domu. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać koszty eksploatacji, rodzaj zastosowanych technologii  i wydatki sezonowe związane z ogrzewaniem. Tradycyjnie od kilku lat na zainteresowanie mogą liczyć domy wolnostojące o powierzchni 150-180 m kw., która, w opinii klientów, jest wystarczająca dla cztero lub pięcioosobowej rodziny. Przy zakupie tego rodzaju domów istotne znaczenie odgrywa nie tylko cena, ale i technologia budowy budynku. Raczej unikamy inwestowania w budynki wybudowane w latach 60-tych i 70-tych, które mimo atrakcyjnej ceny wymagają sporych nakładów remontowych. Powodzeniem cieszą się budynki oddane do użytku po 2000 r., które po niewielkim remoncie mogą z powodzeniem służyć kolejnemu nabywcy. W nowszych budynkach nabywcy biorą dodatkowo pod uwagę funkcjonalne rozplanowanie powierzchni pozwalające na wyraźne wyodrębnienie części ogólnodostępnej i części przeznaczonej tylko dla domowników. Osoby poszukujące większych mieszkań są też potencjalnie zainteresowani segmentami zlokalizowanym w podwrocławskich lokalizacjach.


Marcin Jańczuk

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałam podziękować za świetną współpracę przy szukaniu mieszkania. Pan Janusz od 27.12 2012 r. był moim agentem i dzięki jego wytrwałości, cierpliwości i zaangażowaniu, dzisiaj podpisałam umowę kupna u notariusza. Pan Janusz przez cały ten czas poszukiwań okazywał pełne zrozumienie i dyskrecję. Życzyłabym sobie w innych instytucjach mieć do czynienia z takimi profesjonalistami."

— Katarzyna S., Kraków