2012-01-05

Zeszły rok minął pod znakiem korekty


Rok 2011 r. zapisze się jako okres korekty na rynku wtórnym mieszkań. O ile jednak spadki cen ofertowych nie podlegają dyskusji, to już analizując wyłącznie ceny transakcyjne widoczne są o wiele słabsze obniżki.

Bez wątpienia w najszybszym tempie spadały ceny w Łodzi. Od przełomu 2010/2011 r. średnia cena transakcyjna metra kw. obniżyła się o 9,5 proc. Spadki cen w pozostałych analizowanych miastach nie są wcale tak wysokie, jak można byłoby oczekiwać. W Krakowie w ciągu tego roku ceny spadły o 2,9 proc., w Poznaniu o 2,6 proc., a we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku spadki nie przekroczyły 1 proc. Na lekkim plusie zakończy rok rynek mieszkaniowy w Gdyni, gdzie średnia cena transakcyjna była o 12 zł wyższa niż na początku 2011 r. Mieszkania taniały nierównomiernie, w zależności od rodzaju i wielkości lokalu.

Dlaczego zatem wyraźnym obniżkom cen ofertowych nie towarzyszą takie same korekty cen transakcyjnych? Odpowiedź na to pytanie tkwi w kompozycji koszyka transakcji. Średnia cena ofertowa jest obliczana na podstawie wszystkich aktualnych w danym okresie czasu ofert mieszkań do sprzedaży, a w przypadku danych transakcyjnych wpływ na ostateczny wynik ma rozkład transakcji w poszczególnych segmentach rynku.

Niewątpliwie 2011 r. był okresem wzmożonego ruchu transakcyjnego mieszkań z tzw. segmentu popularnego, który w najmniejszym stopniu jest podatny na obniżki. Średni metraż nabywanego mieszkania kształtował się w granicach 47-52 m kw. Zainteresowanie kupujących skupiało się nadal na grupie mieszkań dwupokojowych i niewielkich mieszkaniach trzypokojowych (tzw. mieszkania kompaktowe). Sprzedający takie mieszkania są w o wiele lepszej sytuacji niż osoby wystawiające na rynek lokale powyżej 80 m kw., które są rzadko poszukiwane na rynku. W przypadku takich mieszkań, aby dokonać transakcji sprzedający są zmuszeni niejednokrotnie do korekt ceny nawet powyżej 10 proc. ceny ofertowej.Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Podsumowanie 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję Pani Katarzynie Czarneckiej za profesjonalne przygotowanie transakcji. Gdyby nie Pani interwencja w trakcie, to zapewne wyszłabym z tych negocjacji."

— Marta Z., Gdańsk