2010-07-21

Rynek mieszkań w Gdańsku i Gdyni

Analizując transakcje dokonane w całym I półroczu br. w Gdańsku i Gdyni, nie widać zbyt dużych dysproporcji pomiędzy sytuacją z początku roku a kolejnymi miesiącami. Pomimo zwiększenia zainteresowania mieszkaniami trzypokojowymi, nadal przeważająca część transakcji dotyczy dwupokojowych mieszkań do ok. 280 tys. zł, które od kilkunastu miesięcy są najchętniej nabywanym produktem na rynku wtórnym.

Cena transakcyjna, wskaźnik negocjacji i czas sprzedaży

Najwięcej zarejestrowanych transakcji (48 proc.) dotyczyło lokali w cenach od 200 do 300 tys. zł. Znamienny jest niski udział w transakcjach mieszkań w cenie powyżej 400 tys. zł, które stanowiły zaledwie 9 proc. wszystkich odnotowanych transakcji. 21 proc. sprzedanych mieszkań to lokale w cenie poniżej 200 tys. zł.

Mediana cen wszystkich sprzedanych mieszkań wyniosła 249 tys. zł i jest o prawie 4 proc. wyższa od mediany zarejestrowanej w I kwartale br. (240 tys. zł). Różnica pomiędzy wystawioną w biurze nieruchomości ceną ofertową a ceną sprzedaży wyniosła średnio 1,8 proc. W porównaniu do wysokości wskaźnika negocjacji obliczonego dla mieszkań w Warszawie (2,8 proc.), właściciele mieszkań w Gdańsku i Gdyni są mniej skłonni do obniżek cen.

Usztywnienie w negocjacjach może być wynikiem krótszego czasu sprzedaży mieszkań. W przeprowadzonych transakcjach średni czas ekspozycji oferty na rynku wynosił 91 dni. To o dwa tygodnie krócej niż średnia wyliczona dla rynku warszawskiego.

Liczba pokoi i powierzchnia
Aż 55 proc. transakcji dotyczyło mieszkań dwupokojowych. Mieszkania trzypokojowe występowały w 23 proc. transakcji, a „tylko” 17 proc. to kawalerki. Analizując te dane przez pryzmat wydatkowanych kwot na mieszkanie widać, że kosztem kawalerki coraz więcej nabywców preferuje zakup niewielkiego mieszkania dwupokojowego. Wśród mieszkań trzypokojowych większość stanowią lokale do 65 m kw. Mieszkania czteropokojowe i większe są trudnym produktem do sprzedaży. Tylko 5 proc. transakcji dotyczyło tego typu mieszkań.

Mediana powierzchni sprzedanych mieszkań wynosi 48 m kw. i jest wyższa od wyniku odnotowanego na początku roku o 2 m kw. W ślad za niskim popytem na mieszkania czteropokojowe idzie niski odsetek transakcji ofert o powierzchni powyżej 75 m kw., który wyniósł 3 proc.
 

Technologia budowy i wiek budynku
Niemal po równo rozkładają się transakcje mieszkań wybudowanych w technologii wielkiej płyty (35 proc.) i cegły (34 proc.). Także w dość zbliżonych proporcjach rozkładają się transakcje pod względem wieku budynku. Nabywcy mieszkań preferowali jednak najczęściej lokale w budynkach oddanych do użytku w ostatnich dwudziestu latach. Na taki zakup zdecydowało się 32 proc. klientów pośredników z Metrohouse & Partnerzy.
Najpopularniejsze lokalizacje w Gdańsku

Spośród lokalizacji w Gdańsku i Gdyni w pierwszej piątce najbardziej popularnych znalazły się wyłącznie gdańskie dzielnice. Najwięcej transakcji odnotowano na Przymorzu (9 proc.), w Śródmieściu (8 proc.), Morenie (7 proc.), Osowej (6 proc.) i Chełmie (4 proc.).

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy (z Żoną), za sprawne i szybkie załatwienie sprzedaży/kupna przedmiotowej działki.Choć nie obyło się bez nieco nerwowej atmosfery na końcu (z powodu nieoczekiwanej zmiany zdania przez sprzedającą), to jednak szczęśliwie udało się nam (między innymi dzięki rzeczowej i spokojnej Pana argumentacji), sprawę doprowadzić do końca."

— Dariusz Sz., Gdańsk