2011-09-07

Raport mieszkaniowy - wrzesień 2011 r.


Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE
•    Alior Bank, mBank i Multibank wycofały się z udzielania kredytów we frankach.
W rezultacie przeciętna marża spadła z 3,8% do 2,75%.
•     Weszła w życie ustawa antyspreadowa. Bez konieczności płacenia za aneks do umowy można już kupować franki tam gdzie kurs jest najkorzystniejszy.
•    Stawka LIBOR CHF 3M spadła prawie do zera, a więc oprocentowanie kredytów we frankach jest niemal równe ich marży.
•    Kurs franka przekroczył w sierpniu 4 zł. Interwencja Szwajcarskiego Banku Centralnego obniżyła go jednak do 3,5 zł.

CENY OFERTOWE
•    W sierpniu zawirowania związane z kursem franka stały się kolejnym hamulcem rynku mieszkaniowego. Nie dość że pogłębiły się trudności z uzyskaniem kredytów hipotecznych, to ze względu na niepewność i ryzyko, część potencjalnych kupców rezygnuje z inwestycji. Efekt to kolejne spadki ofertowych cen mieszkań na rynku wtórnym.
•    Największe zniżki w skali roku miały natomiast miejsce w Gdańsku – 6% i Olsztynie – 6,7%, o 5,1% taniej jest we Wrocławiu i Katowicach.
•    Nastąpił faktyczny koniec programu Rodzina na Swoim. W Zielonej Górze, Rzeszowie i Kielcach w sierpniu nie wystawiono do sprzedaży na rynku wtórnym żadnej oferty, spełniającej nowe kryteria cenowe programu. W Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i województwie mazowieckim stanowiły one mniej niż 1% wszystkich mieszkań wystawionych na sprzedaż.

CENY TRANSAKCYJNE
•    Zmiany w Rodzinie na swoim nie zmobilizowały potencjalnych nabywców mieszkań do zakupów w przeddzień wejścia w życie nowych zasad programu. Widoczne jest wydłużanie się procesu decyzyjnego kupujących.
•    W stosunku do poprzedniego analizowanego okresu największe obniżki cen transakcyjnych mieszkań odnotowano w Gdańsku (3,8 proc.) i w Krakowie (3,5 proc.)
•    W Gdyni coraz więcej kupujących decyduje się na zakup mieszkania wybudowanego w ostatnich kilku latach. Natomiast w Warszawie wzrasta udział transakcji większych powierzchniowo mieszkań, przez co średnia cena sprzedawanego mieszkania przekroczyła już 450 tys. zł.

Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Wrzesień 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję za rzeczowy i bardzo skuteczny udział w pośredniczeniu zakupu lokalu. Współpraca z panem Wojciechem Żurawkiem należała do przyjemności. Wszelkie załatwiane formalności, w postaci chociażby przedstawiania odpowiednich dokumentów, umawiania notariusza, itp. było realizowane niezwłocznie i należycie. Cenię wysoki profesjonalizm."

— Mariusz K., Lublin