Oszczędności Polaków wypływają z lokat

W kwietniu 2021 r. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł. To aż o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r., kiedy dotarła do nas pandemia koronawirusa. Duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

 

w co inwestować

 

Znacznie niższe oszczędności na rachunkach terminowych nie są tożsame z wysokością środków na rachunkach bieżących. Dane NBP z kwietnia br. wskazują, że mamy tam 745 mld zł – o 171 mld więcej niż przed pandemią. – Brak dostępności depozytów terminowych dających choćby możliwość ochrony środków przed inflacją powoduje, że Polacy trzymają gotówkę na rachunkach bieżących, po to by móc szybko reagować na pojawiające się okazje i inwestować, m.in. na rynku nieruchomości, mówi Tomasz Przyrowski, prezes Gold Finance.

 

Potwierdzają to wyniki badań. Według firmy Tavex, nieruchomości i złoto są postrzegane jako najbardziej pożądane obecnie aktywa. Odpowiednio aż 56,3 proc. i 36,1 proc.  ankietowanych pytanych „W co warto zainwestować?” wskazało właśnie na nieruchomości i złoty kruszec. Najwięcej entuzjastów inwestowania w nieruchomości znajdziemy w grupie wiekowej 25-34 lata (60,3 proc.). Zainteresowanie rynkiem nieruchomości widoczne też jest w raporcie Santander Bank Polska „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020”, gdzie 22 proc. ankietowanych posiadających oszczędności rozważa ulokowanie ich na rynku nieruchomości w ciągu kolejnych 12-stu miesięcy. 

 

Według opracowania Barometr Metrohouse i Gold Finance I kw. 2021 r. zakupy inwestycyjne na rynku nieruchomości występowały w 34 proc. transakcji obsługiwanych przez agentów sieci Metrohouse. Jak twierdzą autorzy raportu wynik ten może być jeszcze wyższy. – Żyjemy w społeczeństwie, które niezbyt chętnie chwali się swoimi sukcesami na polu zawodowym, oszczędnościami, czy statusem materialnym. To samo dotyczy też inwestowania. Z tego względu wyniki ankietowe nie mogą w pełni odzwierciedlać realnej skali inwestowania na rynku mieszkaniowym, mówi Marcin Jańczuk, współautor raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance. Dodaje, że można się spodziewać, że obecnie około połowy zakupów ma podłoże inwestycyjne. – W odróżnieniu od minionych lat, duża część klientów nie ma sprecyzowanych planów dotyczących nabywanej nieruchomości. Dziś zakupy inwestycyjne nie są dokonywane pod wpływem informacji o rentowności takiej inwestycji, ale bardziej jako ochrona zgromadzonych oszczędności przez rosnącą inflacją, mówi Tomasz Przyrowski, prezes Gold Finance. Podczas, gdy dotychczas nabywcom zawsze zależało na szybkim remoncie i wystawieniu lokalu do wynajmu, dziś wielu z nich kupuje mieszkanie, by je po prostu mieć – traktując zakup jako jeden z nielicznych sposobów ochrony kapitału. 

 

Według Metrohouse i Gold Finance w największych miastach dużym powodzeniem cieszą się lokale między 35 a 50 m kw. (35 proc. zakupów) oraz 50-65 m kw. (25 proc.). Nadal w powszechnym przekonaniu dobrym produktem inwestycyjnym są niewielkie mieszkania dwupokojowe, dające większy potencjał do wynajmu niż choćby popularne kawalerki, które nie są już tak bardzo poszukiwane jak kiedyś. Widać to choćby w Warszawie, gdzie odsetek sprzedawanych mieszkań poniżej 35 m kw. na rynku wtórnym wynosił 15 proc. podczas gdy obecnie spadł do 7 proc. 

 

Według raportu Metrohouse i Gold Finance średnie ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku najbardziej wzrosły we Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi (12-13 proc.), natomiast w Warszawie i Krakowie skala wzrostów osiągnęła poziom 7 proc. 

    

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Chciałabym podziękować Pani Laurze. Jest to przemiła osoba. Czuliśmy się bardzo zaopiekowani, regularnie się kontaktowała, to była rzeczywista współpraca trwająca dłuższy czas. To jedyny pośrednik, który wytrwale i naprawdę szukał nam nieruchomości. Ze swojej strony mogę zagwarantować,że jak najbardziej polecam Metrohouse".

— Anna P.