2014-06-26

Wynajem mieszkań: O czym marzą studenci

KasiaWłaśnie zaczynamy sezon na wynajem studencki. Ktoś zapyta: „Tak wcześnie?”. Jak najbardziej! To właśnie teraz zwalnia się najwięcej mieszkań wynajmowanych na okres roku akademickiego i to właśnie teraz są największe szanse, aby znaleźć ciekawą ofertę w dobrej cenie.vSpóźnialscy, którzy zostawią poszukiwania na ostatnią chwilę, jak zwykle pod koniec września będą mieć najwięcej kłopotów ze znalezieniem mieszkania w dobrej cenie. Wtedy wybór jest już bardzo ograniczony, a możliwości wynegocjowania dobrej ceny znacznie spadają.


 

Dla wszystkich właścicieli mieszkań na wynajem przygotowaliśmy materiał opracowany przez studentkę. Kasia studiuje w Warszawie, tu właśnie wynajmuje mieszkanie. Na co jej zdaniem zwracają uwagę studenci poszukujący mieszkań do wynajmu? Oto przegląd 10 wybranych elementów.


 Witam! Mam na imię Kasia. Jestem studentką i od kilku lat wynajmuję mieszkanie w Warszawie. Zwykle to Metrohouse przedstawia porady dla najemców i osób wynajmujących mieszkania. Tym razem postanowiliśmy odwrócić role. Zobaczmy jak wygląda wynajmem z punktu widzenia studenta. Na co zwracamy szczególną uwagę, jakich mieszkań poszukujemy? Przedstawiam Wam listę 10-ciu wybranych przez mnie punktów.

 

  1. Lokalizacja

Przy wyborze studenckiego mieszkania do wynajęcia ważnym aspektem jest jego lokalizacja. Mieszkanie powinno być zarówno blisko centrum miasta, uczelni oraz miejsc, które są preferowane przez studenta. Wiadomo – poza uczelnią student lubi też miło spędzać czas ze znajomymi. Ważne, by droga na uczelnię, czy do klubu nie trwała zbyt długo.

  1. Komunikacja

Mieszkanie powinno być zlokalizowane w bliskości komunikacji miejskiej, która pozwoli studentowi przemieścić się w szybkim czasie bez zbędnych przesiadek. Ideałem byłby bezpośredni dojazd na uczelnię, ale jedna szybka przesiadka nie stanowi problemu. Ważne by w środkach komunikacji nie spędzać zbyt wiele czasu.

  1. Cena

Każdy student zwraca uwagę na cenę wynajmowanego mieszkania. Powinno być ono w dobrym standardzie, choć jednocześnie nie za drogie. Stan mieszkania nie powinien być zbyt niski, ponieważ żaden student nie chce mieszkać w mieszkaniu w stylu minionej epoki. Nadal wiele mieszkań reprezentuje styl późnego PRL-u. Jednocześnie na szczęście coraz więcej ofert to mieszkania mające dobry stosunek ceny do jakości.

  1. Wyposażenie mieszkania

Mieszkanie powinno zawierać wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Nie chodzi tu tylko o niezbędny sprzęt domowy, ale również o możliwość podłączenia telewizji kablowej czy Internetu. To podstawa. Mile widziane jest także pełne wyposażenie kuchni, tak, aby każdorazowo nie trzeba było przeprowadzać się z własnymi sprzętami (zastawą, tosterem, itp.). Idealnie byłoby, gdyby na wyposażeniu był też telewizor.

  1. Dodatkowe opłaty

Studenci lubią jasne warunki związane z opłatami za mieszkanie. Najlepszą opcją dla studenta jest, gdy wszystkie opłaty wraz z rachunkami za wodę, prąd, gaz były wliczone w cenę, którą student ma płacić za wynajem mieszkania. To jednak rzadkość, bo o wielkości opłat za media decydują wskazania liczników.

  1. Miejsce postojowe dla rowerów oraz samochodów

Wielu studentów ma własny samochód. Ważnym aspektem przy wynajmie studenckiego mieszkania jest parking dla samochodów, który powinien znajdować się na terenie bloku. Mile widziane jest miejsce postojowe w garażu podziemnym lub możliwość parkowania na zamkniętym osiedlu. W przypadku rowerów możliwość pozostawienia ich w oddzielnym pomieszczeniu (np. wózkowni) jest o tyle ważna, że nie będą one zagracać mieszkania.

  1. Sąsiedzi

To bardzo ważna kwestia, często zupełnie ignorowana przez studentów poszukujących mieszkania. Przed wynajmem mieszkania studenci robią czasem rekonesans odnośnie najbliższych sąsiadów.

W przyszłości pozwoli to na uniknięcie różnego rodzaju kłopotów. Nie ma sensu wynajmować mieszkania, jeżeli wiemy, że w przyszłości nie będziemy mogli zaprosić znajomych, a głośniejsza rozmowa zakończy się wezwaniem policji lub skargami do właściciela mieszkania.

  1. Czas trwania umowy

Dla studenta najlepszym opcją wynajmu mieszkania jest terminod października do czerwca lub umowa na czas nieokreślony. Żaden student nie chce płacić za mieszkanie dłużej niż jest to potrzebne. Taka forma pozwala studentom podjąć decyzję pod koniec roku akademickiego, czy chce kontynuować wynajem, czy poszukać innej, bardziej korzystnej propozycji.

  1. Wielkość mieszkania

Student, który poszukuje mieszkania zwróci też uwagę na jego wielkość. Nie ważne, czy będzie wynajmował je sam czy z grupą znajomych. Dla niego ważna jest przestrzeń, za którą płaci, ponieważ nie chce mieszkać w małym pokoju, w którym nie zmieści się nic oprócz łóżka. Mając do wyboru dwa pokoje o porównywalnych cenach – wybierze większe lokum. Lepiej mieszkać na 50 m kw. niż np. na 38.
 

10.  Najbliższe otoczenie budynku

Studenci raczej nie robią dużych zakupów w hipermarketach, dlatego
ważne jest, aby w otoczeniu mieszkania był przynajmniej jeden sklep (dyskont) otwarty do późnych godzin wieczornych. Pozwoli im to na zrobienie tańszych zakupów oraz zaoszczędzi czas.


Kasia Wieczerzak Politechnika Warszawska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Uważam, iż Pani Sajnóg może być wzorem i przykładem dla innych, gdzie jej ludzkie podejście i zdolności menadżerskie jak i wysoka kultura osobista gwarantują zadowolenie klientów i zwiększają dochody Państwa firmy[...] To dzięki Pani Sajnóg klient zgodził się na wszystkie nasze propozycje i wyszedł z przeświadczeniem dobrze wynegocjowanej umowy".

— Bogdan A., Warszawa