2023-05-22

Plusy i minusy mieszkania w wielkiej płycie

Przeglądając oferty nieruchomości, możesz trafić na takie, w których mowa o bloku z wielkiej płyty. Chodzi tutaj o obiekty wznoszone w latach 70. i 80. XX wieku. Ta technologia budowy często kojarzy się negatywnie. Szukający mieszkania pomijają te oferty. Czy słusznie? Co charakteryzuje takie obiekty? Jakie są plusy i minusy mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Czy takie nieruchomości są tanie? Sprawdź, jakie opinie ma wielka płyta.

Blok z wielkiej płyty – na czy to polega?

Pierwsze takie obiekty nie powstawały w Polsce, lecz w Holandii i miało to miejsce już ponad 100 lat temu. W naszym kraju ta technologia pojawiła się w latach 60. XX wieku, przy czym największym zainteresowaniem cieszyła się we wspomnianych latach 70. i 80. Rozwijało się wtedy budownictwo masowe – powstawało mnóstwo obiektów wielorodzinnych w krótkim czasie. Był to model, który wykorzystywano do wznoszenia dużych osiedli mieszkaniowych. Na czym polega ta technologia?

 

Otóż, takie obiekty powstawały z wielowymiarowych prefabrykatów betonowych lub żelbetonowych. Gotowe elementy przywożono z fabryk na plac budowy, a następnie je łączono. Dzięki temu realizacja mogła przebiegać maksymalnie szybko. Na plac docierały szyby windowe, ściany nośne, działowe i usztywniające, stropy żelbetowe czy szyby instalacyjne.

 

W Polsce stosowano głównie zamknięty system technologii wielkopłytowej. Stawiano na takie same budynki, a wszystkie ściany były nośnymi. Nie dało się ich burzyć i przeprowadzać gruntowych zmian. Większe możliwości dawał pod tym względem system otwarty, w którym obecne były ściany działowe. Natomiast takich inwestycji było mniej.

 

Najważniejsze cechy budownictwa wielkopłytowego to:

  • Maksymalne wymiary elementów prefabrykowanych wynosiły od 3 do 6 metrów. Wpływało to znacznie na koszty transportu, które były niemałe.
  • Stropy miały grubość od 14 do 22 cm.
  • Grubość nośnych ścian wewnętrznych wynosiła 14-15 cm.
  • Wykorzystywano tarcze stropowe i pionowe – dzięki nim na każdym poziomie tworzono jedną sztywną, odporną powierzchnię.
  • Stosowano stalowe łączenia płyt elewacyjnych ze szkieletem budynku. Był to element podatny na awarie.
  • Budynki były wyższe niż buduje się obecnie, a wokół zapewniały dużo zieleni.

Obiekty wykonane z wielkiej płyty zapewniają łatwy dostęp do kluczowych miejsc. Mieszkańcy mają w pobliżu przystanki komunikacji miejskiej, sklepy, szkoły, przedszkola, place zabaw. Przeważnie dzieli ich od tych miejsc dosłownie kilka kroków. Większość budynków została poddana modernizacji, ale to oczywiście zależy od osiedla i podejmowanych na nim inwestycji. Kiedy budowano bloki z wielkiej płyty wiele osób kwestionowało ich jakość. Mimo to, takich obiektów w Polsce powstało około 60 tys., a nadal mieszka w nich około 12 mln ludzi.

 

Kiedy zaczynano budowę, mówiono, że takie bloki mogą przetrwać około 60 lat. Zatem w tym momencie większość obiektów nie nadawałaby się już do użytku. Mamy nowe dane na podstawie przeprowadzonych badań technicznych, z których wynika, że mogą być miejscem do życia przez 100-120 lat. Niektórzy developerzy wręcz sugerowali, że obecnie czekają nas rozbiórki bloków z wielkiej płyty, tymczasem nic takiego nie ma miejsca. Korzystający ze starego budownictwa mogą spać spokojnie jeszcze przez wiele lat – ich nieruchomości będą im służyć. Jak podejść do zakupu mieszkania? Czy takie obiekty należy w ogóle brać pod uwagę?

 

Przykładowe osiedle zbudowane w technologii wielkiej płyty

Plusy mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Jakie korzyści uzyskasz, jeśli postawisz na blok z wielkiej płyty? Z jakimi wiąże się to plusami?

Niższa cena

Jeśli sprawdzisz oferty nieruchomości z wielkiej płyty, innych mieszkań z rynku wtórnego i lokali z rynku pierwotnego, to prawdopodobnie zauważysz, że w tym pierwszym przypadku jest niższa. Natomiast to nie oznacza, że są bardzo tanie. W 2022 roku cena za metr kwadratowy takiego mieszkania dwupokojowego w Warszawie wynosiła 8-9 tys., ale były i takie lokale, za które należało zapłacić do 12 tys. zł. To jednak w dalszym ciągu mniej niż za inne nieruchomości z rynku wtórnego, a tym bardziej z pierwotnego.

Dobrze zaplanowane lokale

Przeważnie trzypokojowe mieszkanie ma pomiędzy 50 a 60 mkw. Kuchnia znajduje się w odrębnym pomieszczeniu i jest dobrze oświetlona, a często łazienka oddzielona od WC. Do tego rozmieszczenie poszczególnych pokojów jest przeważnie przemyślane.

Bardzo dobra lokalizacja

Bloki otacza zazwyczaj mnóstwo terenów zielonych. Znajdują się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, szkół i przedszkoli. Przeważnie w pobliżu jest również market, a często nawet kilka. Są również boiska do uprawiania różnych sportów, a także place zabaw. Mieszkający na nowych osiedlach w wielu przypadkach muszą się pogodzić z tym, że na co dzień niezbędny będzie dla nich samochód, a często musi go mieć każdy dorosły mieszkaniec. W przypadku bloków z wielkiej płyty może wystarczyć komunikacja miejska.

Bloki są po remontach

Zdecydowana większość bloków z wielkiej płyty ma za sobą ocieplenie budynku. Przeważnie klatki schodowe są w bardzo dobrym stanie – niedawno malowane. Do tego wymieniono domofony, instalacje, a nawet windy. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich obiektów, ale większości.

Minusy mieszkania w bloku z wielkiej płyty

Poza wieloma plusami zakup takiej nieruchomości ma również wiele wad. Co należy do nich zaliczyć?

Problemy z parkowaniem

Bloki z wielkiej płyty powstawały w czasach, kiedy nieliczni posiadali auta. Teraz często na jedno mieszkanie przypada kilka samochodów. Jeśli kupisz mieszkanie w dziesięciopiętrowym budynku blisko centrum, to licz się z ciągłymi problemami z parkowaniem. Nie dotyczy to wszystkich osiedli, ale większości. W nowym budownictwie często powstają podziemne parkingi, ale za miejsce trzeba przeważnie dodatkowo zapłacić.

Mieszkaniom daleko do ideału

Krzywe ściany, szczeliny i pęknięcia to niestety częsta sytuacja w takich nieruchomościach. Oczywiście, są to problemy, które skutecznie wyeliminuje ekipa remontowa, natomiast wady takiego budownictwa powodują, że zdarza się, że pojawia się pleśń.

Fatalna akustyka

Sąsiedzi doskonale się słyszą. Ściany są cienkie, co powoduje, że mieszkańcy mogą sobie nawzajem przeszkadzać, mimo że nie zachowują się bardzo głośno.

Kosztowny remont

Jeśli kupujesz mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, to dokładnie sprawdź stan instalacji. Może się okazać, że lokal jest dobrze utrzymany, ale instalacje wymagają natychmiastowej wymiany, co oczywiście będzie się wiązać ze sporymi kosztami i odłożeniem momentu przeprowadzki.

Nie licz na nowoczesny układ

Jeśli zależy Ci na otwartych przestrzeniach, to nie jest mieszkanie dla Ciebie. Możliwe, że w danym przypadku próbowano na niewielkiej powierzchni upchnąć jak najwięcej pomieszczeń, przez co są nieustawne, a rozmieszczenie niepraktyczne. W takim przypadku warto sprawdzić, czy niektóre ściany można przesunąć albo wyburzyć, aby uzyskać oczekiwaną aranżację.

Niepraktyczne korytarze i klatki schodowe

W niektórych blokach zaplanowano je tak, że pojawia się problem z przenoszeniem dużych mebli czy materiałów budowlanych. Korytarze często są ciemne i mają nieatrakcyjny kolor ścian.

Obecność zsypów śmietnikowych

Nie dotyczy to wszystkich obiektów, natomiast stanowiły one przyczynę pojawiania się dużej ilości szkodników.

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – opinia

Takie nieruchomości mają wady i zalety, natomiast każdy powinien podejść indywidualnie i ocenić, czy właśnie tego oczekuje. Bez wątpienia dużą zaletą takich osiedli są atrakcyjna cena i bardzo dobra lokalizacja. Natomiast nieruchomość może mieć również wiele wad. Na pewno nie należy wkładać wszystkich takich obiektów do jednego worka. Wiele budynków ma za sobą gruntowny remont, zapewnia duży parking i mnóstwo terenów zielonych. Ponadto badania techniczne potwierdzają, że takie budynki jeszcze przez wiele lat będą mogły służyć mieszkańcom. Dlatego zdecydowanie warto je wziąć pod uwagę i na podstawie własnych możliwości i oczekiwań ocenić, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

 


Interesuje Cię ten temat? Posłuchaj odcinka podcastu Kup Sobie Mieszkanie, w którym rozmawiamy właśnie o mieszkaniach z wielkiej płyty - Czy warto kupić mieszkanie z wielkiej płyty?

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Aneta jest niezwykle profesjonalną, ale zarazem ciepłą osobą, nie mogłabym trafić na lepszego agenta. Angażuje się mocno i bardzo trafnie doradza, w moim przypadku zakup tzw. "dziury w ziemi" przerażał, ale dzięki Pani Anecie cały proces był dużo sprawniejszy i byłam spokojna o wszystkie elementy"

— Marta W, Kraków