2020-11-04

Obrót nieruchomościami w czasach Covid-19

„A więc czas wstać z łóżka.” Znowu o wiele za wcześnie zbudził Cię głośny tramwaj za oknem, i tym razem obiecujesz sobie, że pozbędziesz się tego mieszkania raz na zawsze, a w jego miejscu pojawi    się mały domek na wsi, gdzie nie ma zasięgu i wszystkie korposprawy będą mogły poczekać.

 

 

Ale… przypominasz sobie, że to czas pandemii. Znowu opadają Ci ramiona, bo Twoje marzenie coraz bardziej się oddala, bo myślisz, że musisz przełożyć sprzedaż lub kupno domu, czekając na lepszy moment. Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość: jesteś w błędzie!  Wszystko da się zrobić, i dziś jak nigdy przyda Ci się pomoc agenta nieruchomości, który wyręczy Cię na wielu etapach transakcji! 
Przygotowaliśmy parę wskazówek na bezpieczną sprzedaż oraz zakup nieruchomości w czasach, w których wiele osób nie wie, co robić, podczas gdy wszyscy powinniśmy być po prostu bardziej ostrożni i odpowiedzialni za siebie nawzajem.


Jeśli jesteś Sprzedającym:


1.    Zadzwoń do zaufanego agenta nieruchomości i powiedz mu o swoich planach. Zdalnie może pomóc wycenić Ci nieruchomość, podpowiedzieć pomysły na drobny home staging i jaką strategię sprzedaży należy przyjąć.  Dokumenty pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości można zawrzeć posługując się podpisem elektronicznym, lub za pomocą kuriera: wysłać oryginały i podpisane odesłać, również tą samą drogą.


2.    Dobrze przygotuj nieruchomość do sesji fotograficznej. O szczegółach pisaliśmy tutaj


3.    Prezentacja mieszkania może odbyć się online lub w obecności klientów, ale umówiona przez agenta nie musi odbywać się w Twojej obecności. Pośrednik opiekujący się ofertą, wyposażony w płyn do dezynfekcji, maseczkę i rękawiczki (dla siebie i klientów), za Twoją zgodą zaprezentuje nieruchomość. Podczas prezentacji dopilnuje by nikt niczego nie dotykał, (np. uchyli drzwi wejściowe, by nie dotykać klamki ), przed i po dokładnie wywietrzy każdą przestrzeń.


4.    Jeśli klienci złożą ofertę na Twoją nieruchomość,  zostanie Ci przekazana telefonicznie. To nic nowego - negocjacje zwykle odbywają się w ten właśnie sposób :)

 

Jeśli jesteś Kupującym:


1.    Tak jak w przypadku 1 punktu, wyżej: Zadzwoń do zaufanego agenta nieruchomości i powiedz mu, czego szukasz. Telefonicznie lub na spotkaniu online, można w takim samym stopniu zbadać potrzeby i zaplanować strategię poszukiwań. Dokumenty pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości można zawrzeć posługując się podpisem elektronicznym, lub za pomocą kuriera: wysłać oryginały i podpisane odesłać, również tą samą drogą.

 

2.    Propozycje ofert, ich parametry i zdjęcia otrzymasz mailowo od swojego agenta.


3.    Jeśli środki finansowania zakupu mają pochodzić z kredytowania, nasz agent umówi dla Ciebie spotkanie on-line z naszym ekspertem kredytowym z Gold Finance. Oczywiście odbędzie się to bezprowizyjnie i ma na celu przygotowanie Ciebie do wyboru najlepszej oferty na rynku, bez biegania od banku do banku, oraz ryzyka, że jego pracownik przedstawi Ci tylko te możliwości kredytowania, które ma obecnie w ofercie mimo, że nie będą zbyt korzystne.


4.    Powiedz swojemu pośrednikowi, jakie masz oczekiwania wobec prezentacji. Która forma (online czy spotkanie bezpośrednie) na tę chwilę wchodzi w grę i zapytaj o zasady obowiązujące na spotkaniu. Być może agent przygotował dla Ciebie film z nieruchomości i okolicy, który pomoże Ci przygotować pytania dotyczące nieruchomości. Zadaj je telefonicznie, by maksymalnie skrócić czas bezpośredniego spotkania, lub dać czas pośrednikowi na ustalenie odpowiedzi z właścicielem.


5.    Prezentacja: tuż przed Twoim wejściem agent wywietrzy nieruchomość. Jeśli możesz, zadbaj o rękawiczki jednorazowe i maseczkę. (Jeśli ich nie masz, zostaniesz w nie wyposażony). Nie dotykaj niczego i zachowaj dystans od prowadzącego prezentację. Postaraj się, by spotkanie nie trwało dłużej, niż jest to konieczne. Jeśli wiesz, czego chcesz, przedstaw swoją ofertę pośrednikowi na spotkaniu, i pamiętaj, że negocjacje najczęściej odbywają się telefonicznie.

 

Spotkanie w biurze lub kancelarii notarialnej:


Każdy klient przed spotkaniem zostaje poinstruowany o zasadach obowiązujących na spotkaniu, w którym: 

 

- bierze udział minimalna ilość osób
- nie podajemy sobie rąk
- zachowujemy bezpieczny dystans
- jesteśmy w maseczkach oraz rękawiczkach ochronnych
- każdy ma swój własny, zdezynfekowany długopis

 

Przestrzeń zostaje wywietrzona przed i po spotkaniu, które trwa tylko tyle, ile wymaga tego sytuacja. Wszelkie warunki transakcji uzgadniane są telefonicznie, a jeśli u kogoś pojawią się objawy przeziębienia, spotkanie jest przekładane.

 

          

Jak widzisz, nie ma się czego obawiać. Jeśli współpracujesz z profesjonalistą, zadba o to, by obie strony transakcji czuły się bezpiecznie i komfortowo. 
W każdym biurze i kancelarii obowiązują przepisy, które mają umożliwić nam zrealizowanie naszych planów. Cóż z tego, że nie możemy uścisnąć sobie dłoni? Przecież wszyscy wiemy, że chodzi o zdrowie nas wszystkich, a uśmiech pojawia się przede wszystkim w naszych oczach :)
 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym przekazać, że Pan Arkadiusz Żerański jest profesjonalistą w każdym calu. Punktualny, konkretny, dyspozycyjny, merytorycznie przygotowany, aktywny. Zależy mu zarówno na dobrym imieniu firmy, jak i świetnej obsłudze klienta. Serdecznie dziękuję, że mogłem współpracować z profesjonalistą jakim jest Pan Arkadiusz. Zazdroszczę, że posiada Pan takiego pracownika w swoim teamie."

— Patryk S., Warszawa