2022-01-31

O co pytać przy zakupie mieszkania? 10 porad Agenta

Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja i tylko od Ciebie zależy czy dokonasz właściwego wyboru. Niektóre rzeczy, takie jak przynależność balkonu wydaje Ci się na tyle oczywista, że nie musisz o nie pytać. Czy aby na pewno? Pamiętaj, że konsekwencje swojej decyzji będziesz ponosił wiele lat, a tam, gdzie duże inwestycje, pojawiają się też emocje, które zwykle zakrzywiają obraz rzeczywistości.

Co sprawdzić, aby mieć pewność, że podjęta decyzja będzie najlepszą, jaką możemy podjąć?

 

o co pytać przy prezentacji mieszkania?

O co pytać przy zakupie mieszkania? 10 porad Agenta

 

Oto nasza lista:

 

1. Co faktycznie wchodzi w metraż mieszkania?

 

Wielu osobom nie przyjdzie nawet do głowy, by podczas prezentacji lokalu, zapytać o jego metraż. Tak jak o wspomniany przeze mnie balkon, a warto! Wyobraźcie sobie, że kupujecie mieszkanie 50m2, a w praktyce okazuje się, że jest 40. Jak to możliwe?

Niewiele osób wie, a jednak się zdarza, że ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości zawierające metraż mieszkania  uwzględniają w nim również piwnicę lub balkon. Inny przykład to mieszkania, w których są gdzieś skosy (np. na poddaszu). W ogłoszeniu często podaje się ilość m2 mierzonej po podłodze, kiedy tak naprawdę powierzchnie ze skosami liczy się nieco inaczej. Warto dowiedzieć się, w ilu metrach kwadratowych przyjdzie się nam zorganizować i za co tak naprawdę mielibyśmy zapłacić.

 

2. Jaki jest stan prawny nieruchomości?

 

Każdy Agent nieruchomości jest zorientowany, czy lokal ma założoną Księgę Wieczystą oraz czy zawarte w niej wpisy są powodem do zmartwień. Takim przykładem może być zadłużenie lub służebność (zapis w KW, że podana w niej osoba ma dożywotnie prawo przebywania w lokalu). To się rzeczywiście zdarza, szczególnie gdy cena nieruchomości jest niezwykle atrakcyjna.

 

O czym jeszcze warto pamiętać i o co pytać przy zakupie mieszkania? Oto kolejna porcja wiedzy!

 

3. Jaki jest stan techniczny lokalu i przynależących do niego pomieszczeń?

 

Kiedy wchodzimy do mieszkania, które wygląda na świeże i czuć wręcz zapach nowej farby, czy przyjdzie nam do głowy zapytać, kiedy przeprowadzono ostatni remont? Lub co wchodziło w jego zakres? Jeśli budynek pochodzi z lat 80. i nie zostały wymieniane instalacje elektryczne, wodociągowe czy grzewcze, za jakiś czas czeka Cię generalny remont mieszkania. Jestem przekonana, że nikt nie kupi mieszkania do totalnego remontu za cenę mieszkania wykończonego pod klucz. Tylko pod warunkiem, że jest tego świadomy.

 

4. Jaki jest stan techniczny budynku, w którym mieści się konkretna nieruchomość?

 

Kluczową sprawą jest oczywiście rok jego budowy oraz ostatniego remontu. Stan ociepleń całej bryły, planowany remont dachu, klatki schodowej lub piwnic wpłynie na comiesięczne rachunki. Niezwykle istotne są tak jak w przypadku konkretnego lokalu, instalacje – elektryczna, wodociągowa czy grzewcza. Agent Nieruchomości w Twoim imieniu skontaktuje się ze spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową, byś poznał ewentualne plany naprawcze.

 

5. Jakiej wysokości jest czynsz?

 

Zobacz jakie opłaty będziesz ponosić co miesiąc. Jeśli masz w planach finansowanie nieruchomości kredytem hipotecznym, na comiesięcznym rachunku oprócz raty kredytowej pojawią się też opłaty za wodę, gaz, wywóz śmieci, opłata administracyjna oraz fundusz remontowy. Prośba o udostępnienie rachunku za poprzedni okres rozliczeniowy byłaby jak najbardziej uzasadniona.

 

6. Na jakie strony świata wychodzą okna?

 

Dlaczego to takie istotne? Od tego zależy, czy w mieszkaniu jest jasno, czy panuje w nim mrok, oraz czy jest w nim nieznośnie gorąco lub chłodno. Przykład:

W jednostronnym mieszkaniu na 8. piętrze, którego okna wychodzą na południowy wschód będzie jasno, ale i bardzo gorąco latem. Bardzo prawdopodobny okaże się scenariusz, że w upalne dni, bez zamontowanej klimatyzacji nie będziesz czuł się komfortowo.  Mieszkanie wówczas nagrzewa się przez większą część dnia, a ciężko o wieczorny przeciąg w mieszkaniu, w którym okna wychodzą tylko na jedną stronę.

 

o co pytać przy zakupie mieszkania

Czy jest jeszcze coś, o co warto pytać przy zakupie mieszkania? Oczywiście!

 

7. Które ściany ewentualnie będzie można wyburzyć?

 

Jeśli w mieszkaniu aż prosi się o remont, warto ustalić, czy ten konkretny lokal spełnia Twoje oczekiwania aranżacyjne. Niektóre elementy, takie jak otwarta kuchnia na salon to warunek, byś czuł się dobrze. Jeśli ściana pomiędzy kuchnią, a salonem okaże się nośną, czyli stanowiącą konstrukcję budynku, realizacja Twojej wizji nie będzie możliwa. Warto o to zapytać unikając rozczarowań przy remoncie.

 

8. Czy do mieszkania dobiegają dźwięki z ruchomej ulicy, lub czy słychać sąsiadów?

 

Zanim dokonasz zakupu mieszkania sprawdź czy jest ono dobrze wyciszone. Jaka jest odległość od ulicy i czy jest to droga wewnętrzna, a może autostrada? Czy słychać przez ściany sąsiadów? By to zweryfikować poproś Agenta, by umówił prezentację mieszkania kiedy prawdopodobieństwo ich obecności jest największe. Możesz także poprosić, by Agent zrobił mały wywiad i dowiedział się, czy w bloku nie ma awanturujących się i głośnych mieszkańców.

 

9. Czy w cena lokalu uwzględnia wyposażenie?

 

By uniknąć nieporozumień i konfliktu przy samej transakcji, warto ustalić co dokładnie poza przyległościami do mieszkania wchodzi w jego cenę. Może to być tylko stała zabudowa w kuchni, a może właściciele zostawiają wszystko, na co patrzysz.

 

10. Kiedy wprowadzenie się będzie możliwe?

 

Niekiedy właściciele są zobowiązani innymi umowami, np. sami są w trakcie zakupu nieruchomości, do której mieliby się przeprowadzić po sprzedaży mieszkania, które oglądasz. Dlatego dobrze jest zapytać o realną dostępność lokalu i termin przekazania kluczy.

 

 

Zanim umówisz się na prezentację nieruchomości, która Cię zainteresuje, zastanów się, co jest Ci potrzebne w najbliższym otoczeniu. Gdzie jest najbliższy sklep spożywczy? Jaka jest odległość do przystanków? Jeśli masz dzieci, odszukaj przedszkole i szkołę. Znajdź najbliższą przychodnię zdrowia i sprawdź, czy będziesz miał gdzie pójść na spacer z psem.

 

Jeśli będziesz znał odpowiedź na każde z tych pytań, możesz być spokojny, bo decyzja o zakupie mieszkania przyjdzie do Ciebie sama. A w przyszłości nie będziesz mógł sobie zarzucić, że podjąłeś ją pod wpływem emocji.

 

Powodzenia!

 

 

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pragnę podkreślić wysoką jakość usługi z jaką się spotkałam. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oferta, jaką przygotował dla mnie Pan Jarosław Machoń. Pracownik nie ograniczył się tylko do zaprezentowania ofert sprzedaży mieszkań, ale przedstawił również opis linii komunikacyjnych z poszczególnych miejsc, czas przejazdu i czas dojścia pieszo do przystanku."

— Marzanna P., Gdańsk