2014-02-04

Niesprawdzone prognozy pesymistów

okularyChoć dla wielu komentatorów rynku nieruchomości brak rządowych programów wsparcia w połączeniu ze słabszą akcją kredytową i niekoniecznie korzystnymi informacjami gospodarczymi były wystarczającymi przesłankami by prognozować minorowe nastroje na rynku nieruchomości, to w rzeczywistości mijający rok branża może uznać za udany.




W raporcie Polski Rynek Nieruchomości Styczeń 2014 dokonałem krótkiej próby podsumowania kształtowania się sytuacji na wtórnym rynku mieszkaniowym w minionym roku. Podsumowanie rozpocząłem takim wstępem: „Zaklinanie kolejnych spadków cen na rynku wtórnym mieszkań nie przyniosło pożądanych rezultatów. Choć dla wielu komentatorów rynku nieruchomości brak rządowych programów wsparcia w połączeniu ze słabszą akcją kredytową i niekoniecznie korzystnymi informacjami gospodarczymi były wystarczającymi przesłankami by prognozować minorowe nastroje na rynku nieruchomości, to w rzeczywistości mijający rok branża może uznać za udany.”

Czyż nie jest to paradoks, że jeszcze rok temu prognozy specjalistów mówiły o drastycznym spadku popytu na mieszkania? Nadmieniano, że będzie to „trudny rok”, który da się we znaki zwłaszcza deweloperom pozostawionym bez żadnego programu wsparcia dla nabywców wybudowanych mieszkań. Czarny scenariusz prysł już w połowie roku, kiedy zarówno na rynku mieszkań nowych i z drugiej ręki zaczęto donosić o przyspieszonym tempie sprzedaży. Dobre tempo utrzymało się do końca roku, o czym świadczą m.in. wyniki raportów kwartalnych największych deweloperów.

Dla przeciętnego nabywcy mieszkania ożywienie na rynku nie jest jednak najlepszym prognostykiem.

Przyzwyczajeni do działania bez żadnej presji czasu, żądający coraz większych upustów kupujący zaczynają zderzać się z sytuacjami braku możliwości negocjacji cen w biurach deweloperów i uciekającymi z horyzontu ofertami. W większości największych miast nasz raport wskazuje na nieznaczne podwyżki średnich cen transakcyjnych w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Trudno jest prognozować, czy mamy już do czynienia z trwałym odwróceniem trendu.
 

Na miejscu klientów zainteresowanych w najbliższym czasie sprzedażą mieszkania na rynku wtórnym trzymałbym kciuki za utrzymanie niskich limitów m kw. w programie Mieszkanie dla Młodych. Wzrost popularności programu może wzmóc popyt na mieszkania z rynku pierwotnego, a tym samym osłabić zapotrzebowanie na używane mieszkania. Na skokowe zwiększenie limitów jednak się nie zanosi, więc w większości miast Mieszkanie dla Młodych nie będzie stanowić groźniej konkurencji dla osób próbujących bezskutecznie sprzedać swoje mieszkanie.

Mariusz Kania,
prezes Metrohouse S.A.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Drogą mailową chciałabym podziękować oddziałowi Metrohouse w Gdańsku, a w szczególności Pani Beacie Filipek i Panu Rafałowi Strzyż za rzetelną pracę wykonaną przy sprzedaży mojego mieszkania. Oboje pokazali pełen profesjonalizm i dużą dozę zrozumienia dla takiego laika jak ja, wielkie dzięki, będę Państwa polecać."

— Katarzyna C., Gdańsk