2013-09-19

Mikromieszkania. Mamy pewne wątpliwości

najmniejsze-mieszkanieCzy można zamieszkać na 16-20 m kw? Można. Najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy są klienci, którzy poszukują właśnie takich mieszkań, bo nie dysponują większą gotówką, a od kredytów chcą się trzymać z daleka. Uzbieranie kwoty 100-150 tys. dla dobrze zarabiającego singla nie jest jakimś kosmicznym wyzwaniem, dlatego wielu jest klientów, którzy polują na mikromieszkania w nadziei, że cały zakup uda się sfinansować bez złotówki uzyskanej z kredytu. W zależności od miasta mikrokawalerkę można już kupić za 60-70 tys. zł (tak, tak – to nie pomyłka takie transakcje zdarzają nam się w Łodzi) do ok. 170-190 tys. zł w Warszawie. Tylko czy warto? Zakładamy, że mieszkanie kupujemy na cele własne – nie pod wynajem.
 

Wątpliwość nr 1. Cena m kw.
 

Popatrz na średnie ceny metra kw. w okolicy, w której poszukujesz mieszkania. A teraz popatrz na średnie ceny mikromieszkań w tym samym rejonie. Widzisz różnicę? Na pewno. I to wyraźną. Zasada jest prosta – im mniejsze mieszanie tym wyższa cena m kw. Taka korelacja powoduje pytanie, czy być może nie lepiej dołożyć niewielką kwotę, by stać się właścicielem dwupokojowego mieszkania. Różnica pomiędzy niewielkimi mieszkaniami dwupokojowymi a mikromieszkaniami bywa niewielka.
 

Wątpliwość nr 2. Układ mieszkania
 

Jak może wyglądać mikromieszkanie? Jest to zwykle salon połączony z aneksem kuchennym, ew. nieco inna konfiguracja: salon + aneks kuchenny (a raczej wnęka) w przedpokoju. Oczywiście plus łazienka – też mikro, z kabiną prysznicową. Mikopowierzchnia sprawia, że trzeba się popisać nie lada kunsztem aranżacyjnym by w takim mieszkaniu umieścić kilka funkcji standardowego mieszkania. Duże możliwości daje ponadstandardowa wysokość lokalu. Wtedy budowa antresoli  rozwiązuje problem części sypialnianej. Tak czy inaczej: mikromieszkanie wiąże się z aptekarskim wręcz planowaniem przestrzeni.  Wkomponowanie standardowej wielkości pralki czy lodówki jest uważane za majstersztyk.To trochę jak z bezludną wyspą – chciałoby się zabrać tam wiele potrzebnych rzeczy, ale do łajby zmieszczą się tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
 

Wątpliwość nr 3 Standard mieszkania
 

Gdzie można znaleźć mikromieszkania? Głównie w starych kamienicach. Takie mieszkania powstały z podziału większych lokali. Czasem „mieszkaniowe maleństwa” można spotkać w budynkach z wielkiej płyty, ale nie znajdziemy ich w najnowszym budownictwie, gdzie deweloperzy są związani normami budowlanymi, które ograniczają budowę tak małych jednostek. To oznacza, że kupując mikromieszkanie nie należy liczyć na luksusy. Zwykle na rynku znajdziemy mieszkania  w stanie co najmniej do częściowego remontu. Więc do ceny zakupu należy dołożyć koszty ew. remontu. (Hmm.. to ile teraz wychodzi nam koszt m kw?) Nie ma jednak wątpliwości, że mikromieszkania są poszukiwane na rynku i jeśli tylko uznasz, że mieszkanie nie jest dostatecznie duże, wygodne  to nie będzie większych problemów ze sprzedażą.

(foto: q8isfun.blogspot.com)  

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=_PuLxiS8GFg&w=560&h=315]


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym przekazać, że Pan Arkadiusz Żerański jest profesjonalistą w każdym calu. Punktualny, konkretny, dyspozycyjny, merytorycznie przygotowany, aktywny. Zależy mu zarówno na dobrym imieniu firmy, jak i świetnej obsłudze klienta. Serdecznie dziękuję, że mogłem współpracować z profesjonalistą jakim jest Pan Arkadiusz. Zazdroszczę, że posiada Pan takiego pracownika w swoim teamie."

— Patryk S., Warszawa