2018-10-05

Jak dogrzać mieszkanie w bloku?

Dłuższa noc, krótszy dzień, niższe temperatury, deszcz, mrok. Wszystko to wiąże się z początkiem jesieni, a co za tym idzie z pytaniami mieszkańców bloków – kiedy „zaczną grzać?”. Często zdarza się, że gdy nasze kaloryfery zaczynają emitować ciepło, jest ono niewystarczające do ogrzania całego lokalu. Jak temu zaradzić i jak bez większych nakładów finansowych dogrzać mieszkanie, tego dowiecie się w poniższym artykule.

Dla tych którzy są na etapie kupna mieszkania

Ci, którzy rozglądają się za nowym lokum i lubią ciepło muszą pamiętać o tym, że najzimniejsze są mieszkania znajdujące się na ostatnim piętrze, na parterze oraz skrajne, z racji tego, że dookoła tych mieszkań nie ma innych które mogłyby dogrzać nasze „M”. Jeśli chodzi o położenie względem czterech stron świata, to najlepsze są mieszkania, które mają okna osadzone w kierunku południowo-wschodnim. Ci zaś, którzy kupują mieszkanie z rynku wtórnego muszą dokładnie zbadać szczelność okien oraz, w przypadku starego budownictwa, sprawdzić czy blok jest ocieplany.

Dobre, szczelne okna

Przez okna ucieka pięć razy więcej ciepła niż przez ścianę, dlatego warto zadbać o dobrej jakości okna. Mimo tego, że w porównaniu do domów, w mieszkania jest o wiele mniej okien, to i tak w dużym stopniu odpowiedzialne są za temperaturę powietrza w naszym lokum. Dlatego tylko jak czujemy powiew z okien, warto zadbać o ich uszczelnienie lub zainwestowanie w nowe, jeśli uszczelnienie już nie pomaga. Kupując mieszkanie od dewelopera nieszczelność okien można zgłosić w ramach posiadanej rękojmi.

Zatrzymaj ciepło w sercu mieszkania

Najczęstszym  powodem uciekającego powietrza w mieszkaniu jest nieszczelna termoizolacja ścian, drzwi, luk wentylacyjnych i okien. Nawet jeśli nasz system grzewczy jest bardzo dobry, to przy nieszczelności któregoś z powyższych elementów ciepłe powietrze miesza się z zimnym, napływającym z zewnątrz, co powoduje generalne ochłodzenie mieszkania. Jednak, gdy chcemy uszczelnić nasze okna, drzwi, musimy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z dokładnością. Brak cyrkulacji powietrza w mieszkaniu może doprowadzić do powstania wilgoci.

Zadbaj o kaloryfery

Kaloryfery najczęściej umieszczane są pod parapetami, co powoduje, że ciepło które jest z nich emitowane trafia wprost na parapet i tam się zatrzymuje. Żeby temu zapobiec możemy pod parapet podkleić folię aluminiową. Dobrym sposobem na to, by kaloryfer emitował więcej ciepła jest regularne usuwanie z niego kurzu, który w pewnym stopniu również powoduje niejednolite rozchodzenie się ciepła po mieszkaniu.

Elektryczne dogrzewanie

Najczęściej spotykanym, ale i najdroższym pomysłem na dogrzanie mieszkania jest zakup farelki, czyli niewielkiego urządzenia o regulowanej skali temperatury z wmontowaną grzałką. Szybko się nagrzewa i emituje sporo ciepłego powietrza. Sam zakup farelki jest niedrogi, jednak użytkowanie jest dość kosztowe z racji nieustannego poboru prądu.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Wasz przedstawiciel, Pani Danuta Gołuńska zasługuje na wyróżnienie. W moim życiu miałem do czynienia z różnymi pośrednikami, ale z tak taktowną, kulturalną i merytoryczną obsługą spotkałem się po raz pierwszy. Z tego miejsca, na Państwa - Zarządu Firmy ręce pragnę złożyć Pani Danucie słowa uznania i podziękowania."

— Piotr T., Chojnice