2021-05-19

Gdzie na weekend w Polsce? 6 mało znanych, magicznych miejsc.

Czy to kolejny rok pod znakiem obostrzeń? Miejmy nadzieję, że nie. Wszyscy jesteśmy spragnieni jeszcze bliższego kontaktu z naturą, przestrzenią i świeżym powietrzem. Nic dziwnego, skoro tyle czasu okoliczności nie sprzyjały wycieczkom. Nawet takim jednodniowym.

 

Ale skoro już perspektywa na krótki wypad jest bardzo realna, postanowiłam zaostrzyć Wasz apetyt na piknik lub spacer i przedstawić 6 miejsc na Podlasiu, Kaszubach i Mazowszu, które będą impulsem do wyjścia z domu i oddechu pełną piersią. A może sielskie życie zawsze było Waszym marzeniem? Jeśli trafiłam, czytajcie i śledźcie naszego bloga! W osobnym wpisie na warsztat weźmiemy kolejne regiony Polski!

Gdzie wybrać się na weekend w Polsce? Oto mało znane miejsca w naszym kraju!

Pomijając tubylców. Lubicie Podlasie?

 

To niezwykle urocze tereny, gdzie dziewicza przyroda żyje własnym życiem, a mieszkańcy gościnność mają w genach. Miejsce, od którego zacznę jest właśnie jednym z nich. Są odcinki, gdzie wody rzek Biebrzy i Narwi przecinają się. Tworzą unikalne rozlewiska, szczególnie tuż po wiosennych roztopach. Latem zamieniają się w mokradła. Swoją drogą coś w sam raz dla filmowców!

 

Gdzie? Miejscowość nazywa się Kurowo. By móc eksplorować ten wspaniały wybryk natury Narwiański Park Narodowy zatroszczył się o specjalne kładki, pomosty i punkty widokowe. Kładka prowadząca przez teren rozlewisk ma długość 1 kilometra, z czego 600 metrów jest drewniana. Po drodze mijamy kilkanaście tablic informacyjnych, by nic nie uszło naszej uwadze.

 

gdzie na weekend w polsce

fot. Narwiański Park Narodowy

 

To doskonałe miejsce, by dotrzeć w sam środek bogactwa natury, gdzie ekosystemy lądowe przenikają się z wodnymi. I gratka szczególnie dla ornitologów, gdyż występuje tu kilkadziesiąt gatunków ptaków wodnobłotnych, ale daje o sobie znać również rzadko spotykana zwierzyna i niezwykła, bogata roślinność. O ile pogoda dopisze, wycieczka z pewnością pozostanie w pamięci na długo! A jeśli będzie padać.. weźcie płaszcze przeciwdeszczowe i nakręćcie dreszczowiec.

 

Drugie zupełnie niezwykłe miejsce na Podlasiu to oddalona o 20 minut drogi jazdy samochodem od wspomnianego wcześniej Kurowa - wieś Pomigacze, a dokładniej „Majątek Howieny”. Jeśli jeszcze tu nie byliście, to nie ma na co czekać! To zamknięty w oryginalny kształt majątku teren urozmaicony o agroturystykę połączoną z restauracjami i terenami rekreacyjnymi. Przykład zabudowań umieszczam tu:

 

gdzie na weekend

fot. Majątek Howieny

 

Właściciele zatroszczyli się o to, by dosłownie każdy znalazł powody do zachwytu! Przykładem jest mini ZOO, w którym można zobaczyć zwierzęta z każdego zakątka na świecie! Restauracja w oryginalnie zachowanej chacie, podlaska kuchnia, niezwykły koźlak, naturalne zalewy i oczka wodne, place zabaw i powietrze z "zielonych płuc Polski" to tylko część powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce. To, co zauroczyło mnie najbardziej to noc przy ognisku, pod niebem pełnym gwiazd i rzucanie wianków w Noc Kupały! Ale jak mówią najstarsi pokoleniem, "co tu mówić, samemu wszystko trzeba przeżyć".

 

Jeśli lubicie takie klimaty i chcielibyście być częścią małej społeczności, która żyje tradycjami ludowymi, być może warto rozejrzeć się za nieruchomością w takim regionie.

Nasza propozycja? Tutaj i tutaj

 

Kolejna porcja mało znanych miejsc: Gdzie jeszcze warto się wybrać na weekend w Polsce? 

Nie mogłabym pominąć prawdziwej perełki Pomorza, czyli Kaszub. Znane głównie z malowniczo położonych wsi, spośród których największą jest Chmielno. To piękne kameralne miejsce, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. Jeśli ktoś zna tę miejscowość to prawdopodobnie kojarzy jezioro Białe i  Ławkę przyjaźni, symbolizującą więź łączącą Chmielno z miastem Hamminkeln. 

 

Ja natomiast polecam Waszej uwadze wieś Ręboszewo. To bardzo mała ale charakterystyczna miejscowość, ponieważ na szczycie wzgórza stoi stary wiatrak. Przygoda zaczyna się właśnie w jego wnętrzu, gdyż odkrywa tak rzadki dzisiaj oryginalny mechanizm koźlaka. Co kusi jeszcze bardziej, znajduje się w nim apartament, w którym można spędzić noc, podziwiając przepiękne widoki.  Ze szczytu bowiem rozpościera się panorama na położone niżej jeziora raduńskie. A to widok z okna apartamentu Koźlaka:

 

weekend w polsce

fot. Wiatrakcje

 

Będąc niedaleko skorzystajcie z okazji i odwiedźcie Skansen we Wdzydzach Kiszewskich!

 

To najstarszy oryginalny skansen w Polsce leżący nad malowniczymi wodami jeziora. Spacerując tam ma się wrażenie przeniesienia w czasie do osiemnastego wieku, ponieważ założyciele Teodora i Izydor Gulgowscy zakupując starą chatę w 1906 roku zakochani w folklorze kaszubskim kompletowali całe ówczesne obiekty, w tym XVII-wieczny kościółek ze Swornychgaci. Wszystko to mamy okazję eksplorować w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym.

 

Nasze propozycje na zakup nieruchomości są: tutaj i tutaj

 

Ostatni duet: Mało znane miejsca, czyli: gdzie na magiczny weekend w Polsce?

 

Mazowsze jest znane głównie ze stolicy, Żelazowej Woli, a od niedawna dzięki „chytrej babie z Radomia”. To, co mniej znane, a poznania warte to Muzeum Wsi Radomskiej.

 

Idąc spacerem przez las dociera się na polanę z innego świata sprzed wieków. Ocalony fragment historii, który pozostaje w pamięci na zawsze. Na zwiedzanie muzeum należy przeznaczyć parę godzin. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, kościół, straż pożarna, wiatraki czy studnie – to brzmi zupełnie banalnie i umniejsza to niezwykłe miejsce, w którym rzeczywistość zostawia się w samochodzie. Tu oczami wyobraźni spędza się czas ze średniozamożną rodziną z XIX wieku.

 

Planując podróż do Muzeum Wsi Radomskiej, warto sprawdzić najbliższe wydarzenia. Szczególne jeśli chce się uniknąć tłumów. Choć warto przyjechać kolejny raz specjalnie na jarmark, lub inne wydarzenie, dzięki którym można poznać tradycje naszych przodków.

 

Rowerowa wycieczka z centrum Warszawy? Czemu nie!

 

Jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy lub okolic, i masz rower, kieruj się na biegnący wzdłuż Wisły Wał Zawadowski. Prowadzi on do kolejnego ciekawego i mniej znanego miejsca Mazowsza. A jest to oddalona o 20km od centrum Warszawy Plaża w Ciszycy! 

 

Leży na terenie rezerwatu Wyspy Świderskie, który został utworzony dla ochrony Doliny Wisły powyżej Warszawy. Plaża jest szeroka, i ma delikatny złoty piasek na którym można przeleżeć cały dzień! To także świetne miejsce na piknik wyciszenie się, lub trening, który swoją drogą, można także odbyć przyjeżdżając na rowerze. Wcześniej wspomniany Wał Zawadowski prowadzi również do Zamku Czersk, więc wycieczkę na plażę można urozmaicić o zwiedzanie.

 

Przykładowe oferty na zakup w tym regionie znajdziesz tutaj i tutaj 

 

 

Nie wiem, czy znaliście wcześniej te miejsca, ale część z nich była dla mnie zupełnym odkryciem. Mam nadzieję, że ten wpis był dla Was bodźcem do tego, by ruszyć się z domu. Może wycieczka w te rejony pomoże Wam podjąć decyzję o podtrzymaniu folklorystycznego klimatu i rozpoczniecie nową przygodę życia? 

 

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym podziękować Panu Marcinowi Grodzkiemu, najlepszemu agentowi, z jakim miałam kontakt - za poświęcony czas oraz fachową i rzetelną pomoc przy negocjacjach oraz przy sprawdzeniu nieruchomości. Dzięki panu Marcinowi kupiłam wymarzone mieszkanie."

— Anna M., Kielce